Grad Osaka ovih dana živi u EXPO ritmu. Na ulicama se oseća posebna energija – zastavice, bilbordi i svetlosne instalacije sa EXPO obeležjima prisutni su na svakom koraku, dok prepuni kafići i restorani odzvanjaju jezicima iz svih krajeva sveta. Atmosfera je uzbudljiva i inspirativna, a srpski paviljon se savršeno uklapa u taj mozaik budućnosti.
Tokom vikenda u Japanu je svečano otvorena Svetska izložba EXPO 2025 Osaka, a sa njom i srpski paviljon, koji je već prvog dana privukao ogromnu pažnju posetilaca – čak 10.000 ljudi prošlo je kroz paviljon što predstavlja dosadašnji rekord. Uprkos lošim vremenskim uslovima, dugački redovi ispred paviljona svedočili su o velikom interesovanju.
Pod nazivom „Društvo igre“, srpski paviljon donosi savremenu i optimističnu viziju sveta, kroz koju jasno komunicira poruke predstojeće Specijalizovane izložbe EXPO 2027 Beograd: „Igra(j) za čovečanstvo: sport i muzika za sve“. Kroz inovativan dizajn i bogat sadržaj, paviljon Srbije poziva posetioce da za dve godine budu gosti Beograda i zajedno sa nama proslave univerzalni jezik igre.
Srpski pečat u svom EXPO pasošu dobio je i Manacu Ičinoki, zamenik generalnog sekretara EXPO 2025 Osaka i tom prilikom rekao: „Srpski paviljon je veoma zanimljiv. Sada kada sam pogledao izložbu u srpskom paviljonu, mogu bolje da razumem značaj igre. Ona nosi mnogo značenja i prožima se kroz ceo naš život, a i veoma je lepo povezana sa našom temom ovde u Osaki.“
Srbija, kao domaćin naredne Specijalizovane izložbe, u Osaki ima status posmatrača, a ujedno jedina iz regiona nastupa sa samostalnim paviljonom, što je veliki uspeh i dokaz posvećenosti Srbije, koja punih 140 godina učestvuje na međunarodnim izložbama. „Neizmerno smo zahvalni japanskim domaćinima što su nam omogućili da budemo deo EXPO porodice i pre zvaničnog početka izložbe. U narednih šest meseci naši timovi sticaće dragocena iskustva, koja ćemo preneti i na EXPO 2027 u Beogradu“, rekao je Dušan Borovčanin, direktor preduzeća EXPO 2027 Beograd.
Kako su izazovi budućnosti tema izložbe u Osaki, srpski paviljon će pokazati da je igra supermoć naše civilizacije zahvaljujući kojoj te izazove možemo prevazići. U njegovoj unutrašnjosti posetioce očekuje prikaz značaja igre kroz nekoliko sekcija – „Uči i igraj se“, „Igraj i istraži“, „Umetnost igre“, „Fer plej“, „Igraj, uključi se i poveži se“, „Razigrani umovi, razigrana budućnost“, uz specijalnu sekciju posvećenu EXPO 2027 Beograd.
Posebnu pažnju posetilaca privukle su i maskote EXPO 2027 Beograd, koje su upravo u Osaki premijerno predstavljene. Maskote, zamišljene kao superheroji igre, na prijateljski način komuniciraju ključne vrednosti predstojeće izložbe. „Naše maskote su oličenje vrednosti koje želimo da podelimo sa svetom. One prenose poruke zajedništva, kreativnosti i igre, simbolišući temu EXPO 2027“, naglašava Borovčanin.
Ovi superheroji igre oživljavaju se pred očima posetilaca kroz tri hologramske stanice. Tu svako može da kreira sopstvenu maskotu – da odabere pol, izraz lica, jezik, boju očiju, stil odeće (tradicionalnu ili modernu), kao i da joj dodeli srpsko ime sa značenjem. Kreacije se mogu deliti i putem društvenih mreža, čime publika širom sveta postaje deo naše priče.
Posebnu pažnju privukle su fizičke maskote koje su oslikala deca iz Srbije uzrasta od 8 do 14 godina – pružajući svetu pogled na budućnost iz dečije perspektive, dok na samom izlazu iz paviljona, dve centralne maskote, obučene u narodnu nošnju, pozdravljaju posetioce i vode ih ka viziji EXPO 2027 u Beogradu.
„Ovo je samo početak. Uskoro pokrećemo veliku kampanju u kojoj će svi građani Srbije moći da biraju imena naših maskota“, zaključuje Borovčanin.